Katarstrofa – choroba!

ka5

Wysięk z nosa to istna katastrofa. Potrafi uprzykrzyć życie nie jednemu urodzonemu optymiście. Dla pesymisty, a co gorsza dla hipochondryka, może oznaczać moment żegnania się z życiem… Oczywiście, to przejaskrawiona sytuacja, ale jedno jest pewne: katar bez względu na osobę nim dotkniętą, męczy tak samo.

Trudno nam zasnąć, ciągle podciągamy nosem, toniemy w chusteczkach lub trzymamy się z dala od ludzi-w końcu katar to ponoć wirus. Lepiej nie ryzykować zarażeniem. Rzadko jednak wiemy, że sam nieżyt nosa (tak fachowo określamy katar) może mieć różne przyczyny: od infekcyjnych po alergiczne, sezonowe cieknące nosy. Bez względu na wiek, katar u niemowlaka czy katar u dorosłego mogą mieć absolutnie te same przyczyny.

Różnica tkwi w reakcji na ów „dyskomfort nosowy”. I tak na przykład przyczyna alergiczna kataru to nic innego, jak uczulenia wziewne po kontakcie z alergenami oddziałującymi na nas drogą inhalacyjną; dochodzi wtedy do podrażnienia i przekrwienia błony śluzowej nosa. W infekcjach zaś katar jest wywołany przez drobnoustroje (najczęściej wirusy) lub też może pojawić się jako objaw dodatkowy w zakażeniach bakteryjnych: zapalenie spojówek, zapalenie zatok itp. Zatem tutaj domowe sposoby na katar na niewiele się zdają-trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli chodzi zaś o katar u noworodka, może się on pojawić także w przypadku silnego pobudzenia emocjonalnego lub doznawanego bólu.

ka5

Kiedy reagują oczy, wytwarzają się łzy, pobudzane są także elementy w nosie. Czujemy wtedy, że coś nam cieknie. Nierzadko przyczyną są wspomniane silne emocje: płacz, zdenerwowanie, które to mogą spowodować automatyczne reakcje w naszych nosach. Bez względu na długość trwania nieżytu nosa, warto zasięgnąć porady lekarza. Cieknący nos to żaden komfort, a może być przyczyną groźnych infekcji. Katar może podrażniać śluzówkę, która staje się nadwrażliwa, a stąd już bardzo bliska droga do przewlekłego nieżytu. Nieważne co sądzimy o chadzaniu do lekarza z katarem, wszystko warto wyjaśnić.

Artykuł powstał przy współpracy z
http://troskaozdrowie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>